At Royal Company, five pounds of material are required per unit of product.
Management wants materials on hand at the end of each month equal to 10% of the following month’s production.
On March 31, 13,000 pounds of material are on hand. Material cost is $0.40 per pound.
Let’s prepare the direct materials budget