Step 3 Guided Questions
Read the menu with students. Ask questions to check for understanding:
1.How many sandwiches are on the menu? (four)
2.Which sandwich costs the least? How much is it? (PB&J; $2.95)
3.Which sandwich costs around $6? How much is it exactly? (roast turkey; $5.85)
4.Which soup costs about $4? (lentil)
5.Which drinks cost less than $2? How much is each one? (milk, $1.80; juice, $1.75;coffee or tea, $1.05)