There are plenty of “costs” to producing any goods, including food. Sure, people pay money for the food as well as the fuel needed to get groceries to the store or restaurant. But those are just the most visible costs. Producing things also takes resources. For foods, this includes the water used to irrigate crop fields. It also includes the fertilizer and chemicals that boost plant growth and fight pests. And don’t forget the gasoline and diesel that fuel plows and also those trucks that take crops to market.