แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ การแปล - แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะรหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เ ไทย วิธีการพูด

แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะร

แผนการจัดการเรียนรู้แบบเน้นสมรรถนะ
รหัสวิชา 2001-1001 ชื่อวิชา ความรู้เกี่ยวกับงานอาชีพ สอนครั้งที่ 2 หน่วยที่ 1
ชื่อบท ความรู้เบื้องต้นเกี่ยวกับงานอาชีพ : โครงสร้างการจัดประเภทอาชีพ เวลา 2 ชม. /สัปดาห์
1. สาระสำคัญ
กรมการจัดหางาน ได้จัดแบ่งโครงสร้างการจัดประเภทมาตรฐานอาชีพ (ประเทศไทย) โดยใช้หลักเกณฑ์การจัดแบ่งประเภทอาชีพ เช่นเดียวกับการจัดประเภท มาตรฐานอาชีพสากล ปี 2531 (International Standard Classification of Occupations 1988 : ISCO) โดย ISCO จะจัดแบ่งจัดประเภทอาชีพออกเป็น หมวดใหญ่ (major) หมวดย่อย (sub major) หมู่ (group) และหน่วย (unit) เท่านั้น ในระดับตัวอาชีพ (Occupation) จะเป็นหน้าที่ของแต่ละประเทศในการ พิจารณาจัดจำแนกและจัดทำรายละเอียดอาชีพ ซึ่งจะแตกไปตามโครงสร้างเศรษฐกิจและตลาดแรงงานของแต่ละประเทศ
2. จุดประสงค์การเรียนรู้
2.1 จุดประสงค์ทั่วไป
1. เพื่อเข้าใจโครงสร้างการจัดประเภทมาตรฐานอาชีพ
2. ทราบถึงโครงสร้างการจัดประเภทมาตรฐานอาชีพ
2.2 จุดประสงค์เชิงพฤติกรรม/บูรณาการเศรษฐกิจพอเพียง
1) พุทธิพิสัย
- มีความเข้าใจและสามารถอธิบายโครงสร้างการจัดประเภทมาตรฐานอาชีพได้
2) ทักษะพิสัย
- สามารถฝึกเขียนแผนภาพโครงสร้างการจัดประเภทมาตรฐานอาชีพได้
3) จิตพิสัย
- มีความสนใจในเรื่องของโครงสร้างการจัดประเภทมาตรฐานอาชีพ
3. สมรรถนะ
1. บอกหลักการจัดทำโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพและวิธีการให้เลขรหัสได้
2. บอกหลักการใช้เลขรหัส หลักการให้ชื่ออาชีพได้
4. สาระการเรียนรู้
- ความรู้เกี่ยวกับโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพ
5. กิจกรรมการเรียนรู้
5.1 ขั้นนำเข้าสู่บทเรียน
- ทบทวนเรื่องโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพ
5.2 ขั้นสอน
- ให้ความรู้เกี่ยวกับโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพ
5.3 ขั้นสรุป
- อธิบายและสรุปสาระสำคัญของโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพ
6. สื่อการเรียนรู้และแหล่งการเรียนรู้
1. คู่มือสมรรถนะหลัก คำอธิบาย และตัวอย่างพฤติกรรมบ่งชี้สมรรถนะหลักในราชการพลเรือน
2. www.org/posts/30162
7. การบูรณาการเชื่อมโยง
7.1 สาระการเรียนรู้
- สามารถเชื่อมโยงหลักการจัดทำโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพให้สอดคล้องกับอาชีพได้ในอนาคต
7.2 การบูรณาการ
7.2.1 มนุษยสัมพันธ์
- สามารถบูรณาการเพื่อนำไปใช้กับการทำงานและเพื่อนร่วมงานได้
7.2.2 สังคม
- หลักการจัดทำโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพสามารถนำไปบูรณาการกับสังคมในอนาคตได้
7.3 กิจกรรม
7.3.1 แลกเปลี่ยนความคิด
- ให้แต่ละกลุ่มระดมความคิดเกี่ยวกับโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพ
7.3.2 การทำงานเป็นกลุ่ม
- ให้แต่ละกลุ่มสรุปสาระสำคัญของโครงสร้างการจัดประเภทอาชีพ

8. การวัดและการประเมินผล
1. สังเกตพฤติกรรมการปฏิบัติกิจกรรมกลุ่ม
2. ประเมินคุณธรรม จริยธรรม ค่านิยม และคุณลักษณะที่พึงประสงค์
9. บันทึกผลหลักการจัดการเรียนรู้
-
10. ข้อเสนอแนะเพิ่มเติม
-
11. ความคิดเห็นของผู้บริหาร/ผู้ที่ได้รับมอบหมาย
0/5000
จาก: -
เป็น: -
ผลลัพธ์ (ไทย) 1: [สำเนา]
คัดลอก!
The plan focuses on learning, performance management2001-1001 courses title code. A second career teaching units 1.Name of the article. Basic knowledge about occupations: professional classification structure, time 2 hrs./week.1. subject matterEmployment Department has divided the standard occupation classification structure (Thailand), using the criteria of vocational classification, as well as the international standard classification of occupations for the year 2531 (1988) (International Standard Classification of Occupations 1988: ISCO) by ISCO are divided into categories such as occupation classification (major) category (sub major) Moo (group) and unit (unit) At the level of the profession (Occupation), it is the duty of each country. Consider organizing a professional and detailed breakdown, which is different according to the structure, economic and labour market of each country.2. the purpose of learning.2.1 general objective1. to understand the structure of a standard classification of occupations.2. know the standard occupation classification structure.2.2 purpose of localism today/integration1.) phutthi radar-Understand and be able to describe the structure of a standard classification of occupations.Skill 2) radar-Structural diagram can be written to the standard occupation classification.3 mental radar.)-Interested in the story of a categorization structure for professional standards.3. performance.1. tell a parent to make the structure and method of classification, identification number.2. tell a parent to use a principle of identification number, the name of the occupation.4. the essence of learning-Knowledge of the structure of professional classification.5. the learning activity.5.1 steps leading into the lesson.-Review of the subject classification of professional structure.5.2 Advanced tutorials-Provide knowledge about the structure of a classification of occupations.5.3 summary stage.-Describe and summarize the essence of the structure of a classification of occupations.6. the media and learning to learn. 1. the core performance guide a description and a sample of the main performance indicators in public behavior and civilians.2. www.org/posts/301627. the integration of links.7.1 the essence of learning-Primary link to make a professional classification structure, corresponds to a career in the future.7.2 integration7.2.1 interpersonal skills -Be able to apply to the integration work and colleagues.7.2.2 society.-Prepare a structured classification of occupations can be integrated with the society in the future.7.3 activities7.3.1 to exchange ideas.-Each group brainstorm about the structure of a classification of occupations.7.3.2 to work as a group.-Each group summarized the essence of the structure of a classification of occupations.8. measurement and evaluation1. observe the operating behavior Group activities2. evaluate the integrity, ethical values, and the undesirable features.9. save the core learning management-10. additional recommendations-11. the comments of the Executive Director/Director.
การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (ไทย) 2:[สำเนา]
คัดลอก!
Performance Unit Plan for
2001-1001 Code Course Name knowledge about the teaching profession, the two units at the first
chapter of introduction to the career structure ISCO 2 hrs. / week
1. The essence
Employment Department Has classified structure of the Standard Classification of Occupations (Thailand), using the criteria for classification of occupation. Like Classification Standard professional international year 2531 (International Standard Classification of Occupations 1988: ISCO) by ISCO to classify ISCO into major categories (major) Subsection (sub major) Category (group) and units (unit) only in the profession. (Occupation) shall be the duty of each country. The identification and preparation of detailed career. This will vary according to each country's economic structure and the labor market
2. The purpose of learning
2.1 General purpose
one. To understand the structure of the Standard Classification of Occupations
2. Aware of the Standard Classification of Occupations
2.2. Behavioral objectives / integration sufficiency
1) Cognitive
- understands and can explain the structure of the Standard Classification of Occupations have
2) Skill Range
- can practice structure diagram Standard Classification of Occupations have
3) Location
-. is interested in the structure of the Standard Classification of Occupations
3. Performance
1. Tell the preparation of ISCO and the code number is
2. Use the code number The profession has to name
four. Learning
- Knowledge of the structure of ISCO
5. Learning Activity
5.1 Introduction to Learning
- Review of the ISCO
5.2 step instruction
- the knowledge about the structure of ISCO
5.3 Wrap Up
- and explained the gist of the ISCO
6. Learning materials and learning resources
first. Guide core description and sampling behavior indicates core competencies in the civil
2. Www.org/posts/30162
7. Integrating Link
7.1 Learning
- can be linked to the preparation of ISCO in accordance with the profession in the future
7.2. Integrating
7.2.1 Human relationships
- can be integrated for use with work colleagues and
society 7.2.2
- A structuring principle ISCO can be integrated with social future
activities 7.3
7.3.1 exchange ideas.
- Ask each group to brainstorm about the structure of ISCO
7.3.2. The working groups
- each group to summarize the essence of the ISCO 8. Measurement and Evaluation 1. Observation Practice Group 2. Rating moral values ​​and desirable features nine. Records management principles learned - 10. Suggestions - 11. Reviews / executive assignments.









การแปล กรุณารอสักครู่..
ผลลัพธ์ (ไทย) 3:[สำเนา]
คัดลอก!
Competency based learning plan
subject code 2001-1001 name of subject knowledge about the job สอนครั้งที่ 2 unit 1
chapter titles. Basic knowledge about career: structure classification occupation time 2 hours / week
1. Essence important
.Department of employment. Standard classification of occupation has divided the structure (Thailand) using the criteria of classification, as well as the classification standard. ประเภทอาชีพ career internationally. Years 2531 (International Standard Classification of Occupations 1988:ISCO) by ISCO are classified into categories classified job (Major) subs (sub major) group (Group) and unit (unit) only. In the level of career (Occupation) is a function of each country. Consider the identification and preparation of detailed career.2. Learning objectives 2.1 general purpose 1

.? To understand the structure of standard classification of occupation, 2
. The structure of standard classification of occupation
2.2. Behavioral objectives / integration of economy 1) cognitive domain

.- understanding, and can describe the structure standard classification of occupation
2) skills range
- can ฝึกเขียน structure diagram standard classification of occupation
3). Affective
- are interested in terms of structure standard classification of occupation
.3. Performance
1.? Tell the principle and structure classification of career and approach to code number has
2. Tell the principle use code number. The principle named career
4. Learning
-. Knowledge about the structure classification of occupation
5.Learning activities 5.1

-) leading to the lessons. Review on classification of occupation structure
5.2 step-by-step instruction
- knowledge about the structure of the type career
5.3 conclusion
- explain and summarize the structure classification of occupation
.6. Learning materials and learning resources
1. Manual core competencies and example explanation behavior indicator core competency in the civil service, 2
. Www.org / posts / 30162
7 integration 7.1 learning link

.- can be linked data structure principle of classification of occupation in accordance with the career in the future 7.2

7.2.1 integration of human relations.
- can be integrated for use with work and colleagues

. 7.2.2 SocietyData structure - the principle of classification of occupation can be integrated with the society in the future. 7.3 activities
7.3.1 exchange ideas
-. Each group brainstorming about the structure classification of career working group 7.3.2

.- each group summaries of structure classification 8 career

.
1, measurement and evaluation. Observation practice group
2. Evaluation of moral values and the characteristics 9
.Records of the results of learning, 10
-
. Further suggestions
-
, 11. The administrators, who assigned
.
การแปล กรุณารอสักครู่..
 
ภาษาอื่น ๆ
การสนับสนุนเครื่องมือแปลภาษา: กรีก, กันนาดา, กาลิเชียน, คลิงออน, คอร์สิกา, คาซัค, คาตาลัน, คินยารวันดา, คีร์กิซ, คุชราต, จอร์เจีย, จีน, จีนดั้งเดิม, ชวา, ชิเชวา, ซามัว, ซีบัวโน, ซุนดา, ซูลู, ญี่ปุ่น, ดัตช์, ตรวจหาภาษา, ตุรกี, ทมิฬ, ทาจิก, ทาทาร์, นอร์เวย์, บอสเนีย, บัลแกเรีย, บาสก์, ปัญจาป, ฝรั่งเศส, พาชตู, ฟริเชียน, ฟินแลนด์, ฟิลิปปินส์, ภาษาอินโดนีเซี, มองโกเลีย, มัลทีส, มาซีโดเนีย, มาราฐี, มาลากาซี, มาลายาลัม, มาเลย์, ม้ง, ยิดดิช, ยูเครน, รัสเซีย, ละติน, ลักเซมเบิร์ก, ลัตเวีย, ลาว, ลิทัวเนีย, สวาฮิลี, สวีเดน, สิงหล, สินธี, สเปน, สโลวัก, สโลวีเนีย, อังกฤษ, อัมฮาริก, อาร์เซอร์ไบจัน, อาร์เมเนีย, อาหรับ, อิกโบ, อิตาลี, อุยกูร์, อุสเบกิสถาน, อูรดู, ฮังการี, ฮัวซา, ฮาวาย, ฮินดี, ฮีบรู, เกลิกสกอต, เกาหลี, เขมร, เคิร์ด, เช็ก, เซอร์เบียน, เซโซโท, เดนมาร์ก, เตลูกู, เติร์กเมน, เนปาล, เบงกอล, เบลารุส, เปอร์เซีย, เมารี, เมียนมา (พม่า), เยอรมัน, เวลส์, เวียดนาม, เอสเปอแรนโต, เอสโทเนีย, เฮติครีโอล, แอฟริกา, แอลเบเนีย, โคซา, โครเอเชีย, โชนา, โซมาลี, โปรตุเกส, โปแลนด์, โยรูบา, โรมาเนีย, โอเดีย (โอริยา), ไทย, ไอซ์แลนด์, ไอร์แลนด์, การแปลภาษา.

Copyright ©2025 I Love Translation. All reserved.

E-mail: