Does anyone have any data that you could share for the cost of raising tilapia vs the output in pounds of filets? As a newbie I would like to try to project the cost of various sized operations,at a backyard level, to help decide where I should start. I've seen some commercial data. All that being said I know starting too big is problematic, as there are multiple issues that can quickly compound, and that bigger operations have generally better rate of return. I'm really looking for a good end size operation and yield that can support the family and not be too much more than store bought fresh. For instance when I raised rabbits I measure the cost of food and the quantity needed to get to harvest size of five lbs and depending on how many were produced my cost was usually under $3 per lb (cut and wrapped) with a three month harvest cycle. However on the commercial farms I've worked the cost was closer to $.95 per lb. Thanks in advance for sharing I really think this could be a good thing for everyone to know.