each unit of product 1 can be sold or processed further. each unit of product 1 that is processed yields a unit of product 4.
Demand for product 3 and 4 unlimited. each unit of product 2 can be sold or processed further. each unit of product 2 that is processed further yields 0.8 unit of product 5 and 0.3 unit of product 6. up to 1000 unit of product 5 can be sold, and up to 800 units of product 6 can be sold. up to 3000 units of raw material can be purchased at $6 per unit. leftover unit of products 5 and 6 must be destroyed. it cost $4 to destroy each leftover unit of product 5 and $3 to destroy each leftover unit of product 6. ignoring raw material purchase costs, the per-unit sales price and production cost for each product are shown in TABLE 24.
Formulate an LC whose solution will yield a profit-maximize production schedule.