A farmer grows a bushel of wheat and sells it to a miller for $1.00.
The miller turns the wheat into flour and sells it to a baker for $3.00.
The baker uses the flour to make a loaf of bread and sells it to an engineer for $6.00.
The engineer eats the bread.
Compute value added at each stage of production and GDP