The Economics of One Unit is a great application that demonstrates how the cost of doing business factors into the selling price of a product or service. Many students incorrectly choose their selling price before even calculating what expenses they will have with each unit of sale. By calculating labor and materials cost, students will see that no product or service is free of expenses to the business owner, and that successful businesses set smart price points which allow profitability. As students may need to review this concept multiple times before getting a full grasp on it, it may be smart to approach this concept with many different examples.