4. Content
- Words single sentence and meaning about the food, beverage, the purchase and sale
-Sentence conversation Short story with illustrations.
-Vocabulary Idioms and sentences that use and provide you with information about nearby amenities.
For example, Have you got any rice? Yes, I have some.
How much does it cost? It costs….
5. Procedures
5.1 Warm – up (5 – 10 minutes)
1. Teacher greets with students say that “Good morning and “How are you”?
2. Teacher talks about this lesson and they will learn in this lesson.
5.2 Presentation (15 - 20 minutes)
1. Students see the picture in the textbook page 33 number 2 Listen and answer the questions that teachers. A picture in each picture is what's image.
Teacher: What is picture A?
Students: It is bread.
Teacher: What is picture B?
Students: It is cake.
Teacher: What is picture C?
Students: They are cookies/biscuits.
2. Teacher reads then sort the picture by the sentence hearing of the CD by writing the answers down in a notebook.
Example 1 I eat rice every day.
2. The strawberries are red.
3 Carrots are good for eyes.
4. Bobby doesn’t like biscuits.
5. I eat eggs every day.
5.3 Practice (15 – 20 minutes)
1. The students listen to each sentence. And then randomly to pick up the men one by one the cards word according to the sentence you hear.
3. Students do worksheet
5.4 Production (5-10 minutes)
1. Teacher check a answer on workbook
2. Teacher says “Can you tell the name of vegetables and fruit.
5.5 Wrap – up (5 minutes)
1. Teacher gives an assignment to draw picture about a fruit and vegetable.
6. Materials:
6.1 Student’s Book smile 4
6.3 Worksbook
6.4 Picture cards